27 մարտի 2025 - 11:34 AMT
Ամիրբեկով․ Այս համաձայնագիրը վերջը չէ, այլ սկիզբը՝ ՀՀ–ն պետք է փոխի սահմանադրությունը, հանի երրորդ ուժերին սահմանից
Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը Բուենոս Այրեսում արգենտինական «Perfil» պարբերականին տված հարցազրույցում հորդորել է ՀՀ–ին արագացնել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացը՝ նշելով, որ «այդ հնարավորությունը հավերժ չի լինի»։
Նրա խոսքով՝ ավարտված բանակցությունները Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ ճանապարհ են բացել հարաբերությունների կարգավորման և դիվանագիտական կապերի հաստատման համար։ Սակայն դրա համար, ինչպես շեշտել է պաշտոնյան, Հայաստանը պետք է փոփոխություններ կատարի իր Սահմանադրության մեջ, հրաժարվի տարածքային հավակնություններից և ապահովի օտարերկրյա ուժերի դուրսբերումը սահմանային գոտիներից։
«Այս համաձայնագիրը վերջը չէ, այլ սկիզբ։ Խաղաղությունը հիմնվում է ոչ թե հայտարարությունների, այլ կոնկրետ քայլերի վրա»,–ընդգծել է ադրբեջանցի պաշտոնյան։
«Հայաստանին համաձայնության գալուն դրդող գործոններից մեկը այն գիտակցումն է, որ այս հնարավորությունը հավերժ չի լինելու, սխալ կլինի այն բաց թողնել», –հայտարարել է Ամիրբեկովը, գրում է Minval.az-ը։
«Այս համաձայնագիրը վերջը չէ, այլ սկիզբ։ Խաղաղությունը հիմնվում է ոչ թե հայտարարությունների, այլ կոնկրետ քայլերի վրա», — ընդգծել է ադրբեջանցի պաշտոնյան։
Արգենտինայի ներքին գործերի նախարար Գիլյերմո Ֆրանկոսի հետ հանդիպման ընթացքում Ամիրբեկովն ասել է, թե հարցը չպետք է դիտարկել միայն մի կողմի տեսանկյունից։ Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է հաշվի առնել Ադրբեջանի դիրքորոշումը, հատկապես տարածքային ամբողջականության սկզբունքի լույսի ներքո, որը պաշտպանում է նաև Արգենտինան Մալվինյան կղզիների շուրջ վեճում։
«Մենք ցանկանում ենք արգենտինացի հանրությանը փոխանցել Ադրբեջանի տեսակետը, որպեսզի նրանց որոշումը կամ դատողությունը հիմնված լինի ոչ միայն մեկ կողմի դիրքորոշման վրա», — հայտարարել է նա։