ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել Գյումրի և Փարաքար համայնքում ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ` նշելով, որ ՏԻՄ ընտրություններում քաղաքական ռեսուրսի այսպիսի չարաշահում երբեք չի եղել։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ մարտի 30-ին Գյումրի քաղաքի և Փարաքար խոշորացված համայնքի բնակիչները կատարեցին իրենց ընտրությունը, «թույլ չտվեցին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը վերցնել իշխանությունը»։
«Այս երկու համայնքներումէլ ընտրություններն արտահերթ էին, որովհետև Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես այլ ՏԻՄ-երում, անտեսելով քաղաքացիների նախորդ ընտրությունը, բռնազավթել էր իշխանությունը։
Այս անգամ էլ վարչակազմն անսահման օգտագործեց վարչական ռեսուրսը, ռեպրեսիվ մարմինների միջոցով բռնաճնշումների դիմեց ընդդիմադիր թեկնածուների դեմ, փորձեց վախի մթնոլորտում ուղղորդել ընտրողներին, բարձրաստիճան գրեթե բոլոր ՔՊ-ական պաշտոնյաներին գործուղեց այդ համայնքներ։ Ձախողումից հետո էլ երեսպաշտորեն հայտարարում են, թե իրենք ազատ, արդար ընտրությունների երաշխավոր են, քաղաքացու ընտրությունն իրենց համար օրենք է։
ՏԻՄ ընտրություններում քաղաքական ռեսուրսի այսպիսի չարաշահում երբեք չի եղել»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
«Հայաստան» խմբակցությունը շնորհավորել է Փարաքար համայնքում առավելագույն ձայներ հավաքած «Միասնություն» դաշինքին։
«Հուսանք՝ Գյումրիում անցողիկ շեմը հաղթահարած ընդդիմադիր ուժերը քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով Գյումրիում իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։