Իրանի փոխարտգործնախարար Մաջիդ Թախտ Ռավանչին ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի վերջնականացման փաստը՝ շեշտելով դրա կարևորությունը տարածաշրջանի համար:
«Շատ լավ նորություն է, որ համաձայնագիրը վերջանական տեսքի է բերվել։ Մեր կարծիքով, որքան շուտ ստորագրվի այդ փաստաթուղթը, այդքան լավ կլինի երկու երկրների, ինչպես նաև ամբողջ տարածաշրջանի համար»,-Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Իրանի փոխարտգործնախարար Մաջիդ Թախտ Ռավանչին։
Իրանի ներկայացուցիչը ընդգծել է, որ տարածաշրջանը երկար ժամանակ վկա է եղել արյունահեղության, ատելության և ռազմական բախումների, և ըստ նրա՝ այժմ եկել է դրանց վերջ դնելու պահը, գրում է Auroranews.am-ը։
Նա կոչ է արել ուշադրություն դարձնել այն հնարավորություններին, որոնք կարող են ի հայտ գալ ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի զարգացման համար։
«Իրանը, որպես երկու երկրների բարեկամ, պատրաստ է բարեկամության ձեռք մեկնել Հայաստանին և Ադրբեջանին, չենք վարանի անել հնարավորը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների բարելավմանը նպաստելու համար»,-ասել է Ռավանչին։
Իրանի փոխարտգործնախարարը փաստել է, որ երկու պետությունների միջև նախկինում լուրջ տարաձայնություններ են եղել, սակայն հավելել է, որ զինված հակամարտությամբ դրանց լուծում գտնել չի կարելի, քանի որ նման տարբերակները լինում են կարճաժամկետ։
«Անցյալը անցյալում է։ Հիմա ժամանակն է, որ երկու ժողովուրդներն էլ տեսնեն, թե ինչ հնարավորություններ կան հարաբերությունները կարգավորելու համար»,-հայտարարել է իրանցի պաշտոնյան և նկատել, որ տնտեսական դաշտում մեծ ներուժ կա և խաղաղության համաձայնագրի կնքման դեպքում դրանից կօգտվի ամբողջ տարածաշրջանը։