Հազարավոր միգրանտներ, ովքեր մուտք են գործել ԱՄՆ CBP One հավելվածի միջոցով, այժմ կանգնած են անհապաղ հեռանալու հրահանգների առջև:
Մոտավորապես 900,000 միգրանտ, ովքեր Բայդենի վարչակազմի ժամանակահատվածում մուտք են գործել ԱՄՆ հարավային սահմանի միջոցով՝ օգտագործելով CBP One հավելվածը, սովորաբար ստացել են երկու տարվա կեցության և աշխատանքի թույլտվություն: Այժմ նրանցից շատերը ստանում են ծանուցումներ, որ նրանց կարգավիճակը չեղարկվել է, և նրանք պետք է անհապաղ լքեն երկիրը: Չհետևելու դեպքում նրանք կարող են ենթարկվել դատական հետապնդման, գրում է BBC-ն։
ԱՄՆ Ներքին անվտանգության դեպարտամենտը (DHS) հայտարարել է, որ նախորդ վարչակազմը չարաշահել է հավելվածի լիազորությունները, ինչը հանգեցրել է սահմանային լուրջ ճգնաժամի: DHS-ը ընդգծել է, որ չեղարկումը կատարում է սահմանները պաշտպանելու և ազգային անվտանգությունն ապահովելու համար։
Դեռևս անհայտ է, թե քանի անձ է ստացել այս ծանուցումները: DHS-ը հաստատել է, որ պաշտոնական չեղարկման ծանուցումներ ուղարկվել են որոշ պարոլ ստացած միգրանտներին: Նշանակալի է, որ ուկրաինացիների և աֆղանների համար նախատեսված հատուկ պարոլ ծրագրերի ներքո գտնվող միգրանտներն ազատված են այս հրահանգից:
Իմիգրացիոն պաշտպանները հայտնում են, որ Մեքսիկայից, Հոնդուրասից և Էլ Սալվադորից միգրանտները նրանց թվում են, ովքեր ստացել են այս ծանուցումները: Ծանուցումները նաև տեղեկացնում են միգրանտներին, որ նրանց պարոլի հետ կապված բոլոր արտոնությունները, ներառյալ աշխատանքի թույլտվությունը, չեղարկվում են: Ծանուցումները զգուշացնում են հնարավոր քրեական հետապնդման, քաղաքացիական տուգանքների և այլ պատժամիջոցների մասին, եթե նրանք անհապաղ չհեռանան:
CBP One հավելվածը գործարկվել է 2020 թվականին, իսկ Բայդենի նախագահության ժամանակ զգալիորեն ընդլայնվել է՝ թույլ տալով միգրանտներին նախապես նշանակել հանդիպումներ ԱՄՆ մուտքի պաշտոնական կետերում: Պաշտոնյաները նշել են, որ հավելվածը օգնել է կրճատել սահմանային ձերբակալությունները և բարձրացնել ապաստան հայցողների անվտանգությունը։ Մարտին հավելվածը վերանվանվել է CBP Home և այժմ կենտրոնացած է՝ օգնելու անօրինական միգրանտներին ինքնություն հաստատելու և հայտարարելու երկրի լքման իրենց մտադրության մասին։
Փետրվարին վարչակազմը ներկայացրել է ծրագիր՝ ստեղծելու ամբողջ երկիրն ընդգրկող գրանցամատյան անօրինական միգրանտների համար։ Ըստ ծրագրի՝ 14 տարեկանից բարձր յուրաքանչյուր անհատ պետք է ներկայացնի իր բնակության հասցեն և մատնահետքերը։ Մասնագետները զգուշացրել են, որ այսպիսի գրանցման համակարգի կիրարկումը կարող է դժվար լինել լուրջ կազմակերպչական խոչընդոտների պատճառով։