25 ապրիլի 2025 - 11:57 AMT
ԱՄՆ դեմոկրատ սենատոր Ադամ Շիֆը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 110–րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ կոչ անելով պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին և նրանց, ովքեր շարունակում են սպառնալ Հայաստանին և նրա ժողովրդին, հայտնում է Aravot.am-ը։
«Այսօրվա տխուր տարելիցի օրը միանում եմ Կալիֆոռնիայի, ամբողջ Միացյալ Նահանգների և աշխարհի հայերին՝ հիշելով այն 1.5 միլիոն տղամարդկանց, կանանց և երեխաներին, ովքեր Օսմանյան կայսրության կողմից դարձան զանգվածային սպանությունների, բռնաբարությունների և բռնությունների համակարգված արշավի թիրախ։ Մենք երբեք չպետք է մոռանանք այն համակարգված ջանքերի մասին, որոնց հետևանքով բոլոր խավերի հայերը ձերբակալվեցին, խոշտանգվեցին, ողջ-ողջ այրվեցին և քայլեցին մինչև մահ՝ հյուծվածությունից և սովից։ Ամբողջ ընտանիքներ ոչնչացվեցին այն բանի հետևանքով, ինչը ԱՄՆ դեսպանն այդ ժամանակ անվանեց «ցեղի բնաջնջման արշավ»։
20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը։ Այսօրվա տարելիցը նաև հիշեցնում է մեզ, որ Միացյալ Նահանգները երկար ժամանակ անպատվաբեր լռության մեջ էր այս իրադարձությունների վերաբերյալ։ Թեև Կոնգրեսը և Սպիտակ տունը վերջապես կատարել են այդ քայլը՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, դեռ շատ անելիքներ կան մեր հայ հարևաններին և ընկերներին լիարժեք աջակցելու համար։ Մենք երբեք չպետք է հետ կանգնենք այդ կարևոր առաջընթացից»,–ասվում է ուղերձում։
Շիֆը հավելել է, որ հանդիպել է ցեղասպանությունից փրկվածների հետ ու տեսել, թե ինչպես է նրանց վերապրած ցավը շարունակվում մինչև այսօր։ Նա շեշտել է, որ չենք կարող խոստանալ «այլևս երբեք», եթե չընդունենք, որ նույնիսկ այսօր այդ վերքերը դեռ բաց են։
«Ես հանդիպել եմ ողջ մնացածների հետ և տեսել եմ, թե ինչպես են նրանք անընդհատ վերապրում այս պատմության ցավը։ Մենք չենք կարող խոստանալ «այլևս երբեք», եթե չենք ընդունում, որ նույնիսկ մեկ դար անց այս ողբերգության վերքերը դեռ բաց են։ Եվ ողբերգական կերպով նրանք նորից են սկսվում։ Թուրքիան շարունակում է զբաղվել ցեղասպանության ժխտման և ճշմարտությունը խոսողների լռեցման երկարատև և վտանգավոր արշավով։
Ադրբեջանը նույնպես կրկնել է մեկ դար առաջվա ցեղասպանական լեզուն և գործողությունները, և Թուրքիայի աջակցությամբ 2020 թվականին հարձակվել է Արցախի վրա և շրջափակել այն գրեթե տաս ամիս՝ սկսած 2022 թվականի դեկտեմբերից։ 2023 թվականին Ալիևի ռեժիմը լիովին օգտագործեց այն ժողովրդին, որին նրանք համակարգված կերպով սովի էին մատնել, և էթնիկ զտումների ենթարկեց Արցախի բնիկ հայ բնակչությանը: Մենք պետք է պատասխանատվության ենթարկենք Ադրբեջանին և նրանց, ովքեր շարունակում են սպառնալ Հայաստանին և նրա ժողովրդին։
Միայն ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչումից և հայ համայնքին սպառնացող սպառնալիքների դադարեցումից հետո կարող ենք իսկապես ասել, որ մենք հարգել ենք հարյուր տասը տարի առաջ կորցրածների հիշատակը և կանգնել նրանց կողքին, ովքեր դեռ կրում են այդ հիշողությունները»,–նշել է Շիֆը։
Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ–ն պարտավոր է հետևողականորեն գործել՝ պաշտպանելով հայերին և դատապարտելով Ադրբեջանի գործողությունները։
«Միացյալ Նահանգները պետք է կոչ անի Ադրբեջանին ազատ արձակել հայ պատանդներին, պաշտպանել հայերի պաշտպանված վերադարձը Արցախ և ուշադրություն հրավիրել Ադրբեջանի կողմից հայկական կրոնական և մշակութային վայրերի ոչնչացման և պղծման վրա՝ հայկական մշակույթն ու պատմությունը ջնջելու նրանց ջանքերում։ Միացյալ Նահանգները պետք է նաև կոչ անի Ադրբեջանական ուժերի անհապաղ դուրս բերմանը հայկական տարածքից, ռազմագերիների ազատ արձակմանը, աջակցի Հայաստանի ինքնիշխանությանը, պահպանի միջազգային վերահսկողությունը Հայաստանի սահմաններին և անվտանգության աջակցություն տրամադրի Հայաստանին»:
Ամփոփելով՝ Շիֆը նշել է, որ չնայած ծանրագույն փորձություններին, հայ ժողովուրդը կարողացել է պահպանել իր ամրությունը։
«Չնայած այն փորձություններին, որոնց հայ ժողովուրդը դիմակայել է և շարունակում է դիմակայել, դա չի կոտրել նրանց հավատը, վճռականությունը կամ գոյատևելու կամքը։ Հայ ժողովուրդը անընդհատ հաղթահարել է հսկայական դժվարություններ և կորուստներ, և, այնուամենայնիվ, մնում է ուժեղ և չկոտրված: Մեր համայնքից մինչև ԱՄՆ Սենատ, ես միշտ կանգնած կլինեմ հայ համայնքի կողքին»,–նշել է նա։