Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլին Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ անդրադարձ է կատարել 1915թ․ ցեղասպանությանն ու Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի ողբերգությանը։
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլին իր միկրոբլոգում գրել է. «1915թ. ավելի քան 1,5 միլիոն հայ է սպանվել։ Մենք պետք է ապահովենք, որ նրանց անուններն ու պատմությունները երբեք չմոռացվեն»։
Նա նաև տեղադրել է տեսաուղերձ՝ նվիրված ցեղասպանության տարելիցին, հայտնում է Aravot.am-ը։
«Մենք միանում ենք հայկական համայնքներին երկրում և ամբողջ աշխարհում՝ հիշելու և հարգելու նրանց, ովքեր շարունակում են ապրել ցավով ու կորստի ողբերգությամբ: Այսօր մենք ճանաչում ենք Լեռնային Ղարաբաղի 120,000 բնիկ հայերի դիմակայունությունը, ովքեր 2023 թվականին բռնի տեղահանվել են իրենց հողերից պատմության մեջ առաջին անգամ։ Չափազանց շատ տառապանք ու չափազանց շատ ավեր է իրականացվել Լեռնային Ղարաբաղում»,- հայտարարել է Ժոլին։
Նա նշել է, որ Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի 50-ամյակի նշման համատեքստում, որն հիմք է հանդիսացել ԵԱՀԿ ստեղծման համար, անհրաժեշտ է շարունակել պայքարը՝ ուղղված ատելության, ժխտողականության և ծայրահեղականության դեմ՝ միաժամանակ պահպանելով Կանադայի հիմնարար արժեքները թե՛ երկրի ներսում, թե՛ միջազգային հարթակում։