29 մայիսի 2009 - 20:33 AMT
Բյուջեի դեֆիցիտը փակելու եւ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները հաղթահարելու նպատակով Հայաստանը 2009 թվականին կներգրավի 300 մլրդ դրամ ընդհանուր գումարի վարկային միջոցներ, ուրբաթ օրը կայացած կառավարական նիստում հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Մասնավորապես, Սարգսյանը նշել է, որ ռուսական վարկը մասամբ կծախսվի պետբյուջեի դեֆիցիտը փակելու նպատակով: «Այս տարի մեր բյուջեի դեֆիցիտի ցուցանիշը որակապես տարբերվելու է նախորդ տարիների բյուջեների դիֆիցիտի ցուցանիշից այն պատճառով, որ շուրջ 300 մլրդ դրամի միջոցներ ենք ներգրավելու այս տարվա ընթացքում։ Դա եւ ռուսական վարկն է, եւ Համաշխարհային բանկի աննախադեպ վարկային փաթեթները, Ասիական բանկի եւ արժութային հիմնադրամի միջոցները», - ասել է նա։
Այդ առնչությամբ, Սարգսյանը նշել է , որ անհրաժեշտ է շտապ համապատասխան փոփոխությունը կատարել, որպեսզի հնարավոր լինի 2009թ. բյուջեն կատարել ավելի մեծ ծավալներով։ Բնականաբար, բյուջետային ծախսերի կատարումն ինքնըստինքյան մեծ հակաճգնաժամային բովանդակություն ունի, քանի որ բյուջեի ծախսերը խթանում են համախառն ներքին արդյունքի աճը,այս բոլոր հարերը կքննարկվեն խորհրդարանի հունիսի 2-ին կայանալիք արտահերթ նիստում։