Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ հանդիպմանը կարծիքներ է փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային գործընթացների շուրջ։
Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացի համատեքստում առանձնահատուկ շեշտադրվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքման կարևոր դերը։
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության զարգացման վերաբերյալ ձևավորված պատկերացումները և երկարաժամկետ հեռանկարները, ինչպես նաև անդրադարձ են կատարել համագործակցության խորացմանն ուղղված համատեղ ծրագրերին։
Միրզոյանը նշել է, որ ժողովրդավարության և խաղաղության հիմնարար արժեքներն ընկած են ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հիմքում, և համատեղ ջանքերի շնորհիվ արդեն արձանագրվել են տեսանելի արդյունքներ։ Երկու պաշտոնյաներն անդրադարձել են սպասվող բարձր մակարդակի շփումներին ու դրանց շրջանակում քննարկվելիք հիմնական թեմաներին։