Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը Տիրանայում մասնակցում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի վեցերորդ գագաթնաժողովին, հանդիպում է անցկացրել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների խորացմանն ուղղված օրակարգային հարցեր, ընդգծվել է երկկողմ համագործակցության շարունակական զարգացման կարևորությունը՝ հատկապես ժողովրդավարության ամրապնդման, տնտեսական ինտեգրման, ենթակառուցվածքների արդիականացման և բարեփոխումների ոլորտներում:
Փաշինյանը բարձր է գնահատել Եվրամիության հետևողական աջակցությունը՝ ուղղված ՀՀ-ում ընթացող բարեփոխումներին, ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունն ամբողջապես հանձնառու է խորացնելու ԵՄ-ի հետ գործընկերությունը՝ նպաստելով համագործակցության նոր արդյունավետ մակարդակի կայացմանը։
Իր հերթին, Եվրոպական խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավարները վերահաստատել են իրենց աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը և դրական են գնահատել Երևանից արվող քայլերը՝ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ։
Կոշտան և Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը ողջունել և կարևոր քայլ են համարել Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքի ընդունումը։ Նաև ընդգծել են վիզաների ազատականացման գործընթացի երկուստեք արագացման կարևորությունը:
ԵՄ ներկայացուցիչները ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումը՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ապահովման համար: Նրանք շեշտել են ԵՄ-ի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցել խաղաղության գործընթացին և խթանել տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունության հաստատումը:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին: Անտոնիու Կոշտան եւ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը ողջունել են նախագիծը և կարևորել տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը:
Կողմերը կարևորել են երկխոսության շարունակականությունը և պայմանավորվել ակտիվորեն համագործակցել հետագա քայլերի շուրջ՝ հաշվի առնելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր հարցերը: