GB News-ը անդրադարձել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայերի ապօրինի կալանքին՝ հրապարակելով հարցազրույց նրա որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի, և փաստաբան՝ Ջարեդ Գենսերի հետ։ Հրապարակման խորագիրն ՝ «Քրիստոնյայի ահազանգը․ հոր «ապօրինի» կալանքի և «էթնիկ զտման» հետևանքով ավերված եկեղեցիների պայմաններում «մեզնից ոչ ոք ապահով չէ»:
Նշվում է, որ Դավիթ Վարդանյանը լուրջ մտահոգություն է հայտնել հոր ձերբակալության կապակցությամբ՝ այն նկարագրելով որպես «էթնիկ զտման» մաս։ Նշվում է նաև, որ Ռուբեն Վարդանյանն Ադրբեջանում կանգնած է 42 մեղադրանքի առաջ, որոնք նրա որդին համարում է «կանգառային դատավարություն»՝ դատավարական խախտումներով, հայտնում է GB News-ը։
Դավիթը պատմել է, որ ընտանիքը Ռուբենի ձերբակալության մասին իմացել է սոցիալական մեդիայի միջոցով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին՝ ենթադրելով, որ դա Ադրբեջանի կառավարության կողմից միտումնավոր արված քայլ է՝ հայ քրիստոնյաներին վախեցնելու համար։ Նա ընդգծել է, որ հայրը ձերբակալվել է, երբ փորձում էր լքել Լեռնային Ղարաբաղը՝ Ադրբեջանի 2023 թվականի ռազմական հարձակման հետևանքով տեղի ունեցած մոտ 120,000 հայերի զանգվածային արտագաղթի ժամանակ։ Դավիթը այս տեղահանումը, ինչպես նաև եկեղեցիների և քրիստոնեական վայրերի ավերումը, բնութագրել է որպես «էթնիկ զտում»։
Չնայած դժվարություններին, Դավիթը նշել է, որ հայրը մնում է ամուր, հրաժարվելով բողոքել բանտային պայմաններից՝ ուշադրությունը չշեղելու համար գործի անօրինականությունից։ Ռուբենի հետ կապը եղել է անկանոն՝ շաբաթական մեկ կամ երկու անգամ կարճ զանգերի միջոցով։ Նախկինում ընտանիքը օգտվում էր Կարմիր Խաչի միջոցով փոխանցվող տեսաուղերձներից, սակայն այդ կազմակերպության գրասենյակի փակումը երկրում էլ ավելի է սահմանափակել կապը։
Դավիթը կիսվել է հոր բանտարկության անձնական ազդեցությամբ՝ նշելով, որ Ռուբենը դարձել է պապիկ իր բանտարկության ընթացքում, սակայն դեռ չի հանդիպել իր թոռնուհուն։ Ընտանիքը հույս ունի ապագայում վերամիավորվել։
Մարդու իրավունքների փաստաբան Ջարեդ Գենսերը, խոսելով Վաշինգտոնից, ընդգծել է, որ Ռուբենին արգելվել է ունենալ Աստվածաշունչ, ինչը հակասում է Ադրբեջանի պնդումներին, թե հակամարտությունը կրոնական չէ։ Գենսերը քննադատել է միջազգային մեդիայի ուշադրության պակասն այս հարցի նկատմամբ՝ նշելով, որ գլոբալ ուշադրությունը կենտրոնացած է այլ հակամարտությունների վրա՝ անտեսելով տարածաշրջանի քրիստոնյաների վիճակը։
Գենսերը նաև գովեստով է խոսել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասին՝ նշելով, որ նա ակտիվորեն ներգրավված է քրիստոնյա հայերի ազատության հարցում։ Նա հակադրել է սա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խաղաղության ջանքերի նկատմամբ անտարբերության հետ։ Գենսերը հիշեցրել է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերին Թրամփը դատապարտել է Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը որպես էթնիկ զտում և խոստացել է պաշտպանել հալածվող քրիստոնյաներին ու վերականգնել խաղաղությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
Նա նաև քննադատել է ինչպես ադրբեջանական, այնպես էլ հայկական իշխանություններին՝ Ռուբենի նման բանտարկյալների ազատման հարցը առաջնահերթ չդարձնելու համար՝ ենթադրելով, որ Ալիևը այս իրավիճակը դիտում է որպես տարածաշրջանի էթնիկ զտման երկարաժամկետ ջանքերի գագաթնակետ։