Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն պաշտոնական այցով ժամանել է Հայաստան՝ ինչպես հաստատել է Վերին պալատի մամուլի ծառայությունը։
«Ծրագրով նախատեսված է, որ Վալենտինա Մատվիենկոն հանդիպումներ կունենա երկրի ղեկավարության հետ: Մասնավորապես նախատեսվում է զրույց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ», - ասված է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մամուլի ծառայության տվյալներով՝ Վալենտինա Մատվիենկոն և Ալեն Սիմոնյանը բացելու են Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի և Հայաստանի Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 39-րդ նիստը։ Հիմնական հարցը լինելու է «Մեծ հաղթանակի 80-ամյակը. միասնություն ապագա սերունդների համար պատմական հիշողության պաշտպանության գործում»: Նույն օրը Մատվիենկոն միանալու է նաև ռուս-հայկական միջտարածաշրջանային համաժողովի տասներորդ հավաքին։
Հայաստան ժամանած պատվիրակության կազմում են Դաշնության խորհրդի փոխնախագահ Յուրի Վորոբյովը, պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Բուլավինը, միջազգային կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Ջաբարովը, սոցիալական կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Յուլյա Լազուտկինան, տարածաշրջանային կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Ալեքսանդր Ուսսը, միջազգային կոմիտեի անդամ Ալեքսանդր Կարելինը և սոցիալական կոմիտեի անդամ Անդրեյ Չերնիշևը: