«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը շրջանառության մեջ է դրել Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծ, որն անդրադառնում է պետական «իշխանությունը բռնի մեթոդներով գրավելու անթույլատրելիությանը և ժողովրդավարական համակարգի պաշտպանությանը»։
Այն քննարկվելու է ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է նախագծի հիմնական զեկուցող, իշխող խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը։
«ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը շրջանառության մեջ է դրել ԱԺ հայտարարության նախագիծ՝ «Բռնության ճանապարհով պետական իշխանությանը տիրանալու անթույլատրելիության և ժողովրդավարության պաշտպանության» մասին։
Շուտով կգումարվի ԱԺ արտահերթ նստաշրջան, որտեղ կքննարկենք հայտարարության նախագիծը և Ազգային ժողովը պաշտոնապես իր գնահատականը կտա Հայաստանի Հանրապետության դեմ ծրագրված ահաբեկչության փաստին։
Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին։ Կեցցե' Հայաստանի Հանրապետությունը», - գրել է նա։
Հիմնավորման մեջ հիշատակվում է, որ 2025 թվականի հունիսին իրավապահները բացահայտել են «ահաբեկչության փորձ՝ միտված երկրում սահմանադրական կարգի տապալմանը և ՀՀ օրինական իշխանությունների բռնի հեռացմանը», հայտնում է «Ազատությունը»։
«Ահաբեկչական խմբավորման անդամները և ղեկավարները ՀՀ Ազգային ժողովի ընդդիմադիր խմբակցությունների և նրանց ղեկավարների հետ սերտորեն կապված անձինք են, ովքեր վերջին շրջանում Հայաստանում կազմակերպել են բողոքի ցույցեր, հանդես եկել իշխանափոխության կոչերով՝ երբեմն հնչեցնելով բացահայտ բռնության և ատելության կոչեր ընդդեմ ՀՀ ընտրված իշխանությունների», - նշված է հայտարարության նախագծի հիմնավորման մեջ։
Քննչական կոմիտեն նախորդ շաբաթ հրապարակել է մի շարք փաստաթղթեր, գաղտնալսումներ, ինչպես նաև պնդել է, որ արքեպիսկոպոս Բագրատ Գալստանյանը՝ «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդների հետ, ծրագրել է ահաբեկչական ակցիաներ ու գործողություններ, որոնք միտված են եղել Հայաստանում իշխանության զավթմանը։ ՔԿ-ի վարկածով՝ նախատեսվել է օգտագործել նաև արգելված միջոցներ՝ այդ թվում զենք և պայթուցիկ սարքեր։
ՔԿ ղեկավար Արթուր Պողոսյանը երկու օր առաջ հայտարարություն է տարածել՝ ընդգծելով, որ ահաբեկչության նախապատրաստման գործում ներգրավված են եղել ոչ միայն Տավուշի թեմի նախկին առաջնորդ Բագրատ Գալստանյանը, այլև տարբեր մեղադրանքներով կալանավորված ռուսաստանաբնակ միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանը և Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը։
Փաստաբանները, սակայն, հերքել են թե՛ ՔԿ նախագահի այս հայտարարությունները, թե՛ իրենց պաշտպանյալների նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքները։