2 հուլիսի 2025 - 17:49 AMT
Թուրքական Turkiye today լրատվամիջոցը, հղում անելով նաև համացանցում ադրբեջանական ռեսուրսների պնդումներին, գրել է, թե «Հայաստանը, Թուրքիան և Ադրբեջանը համաձայնության են եկել այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ»։
Պաշտոնական մեկնաբանություն կողմերից ոչ մեկը չի ներկայացրել։
Նշվում է, որ դա կարևոր մի զարգացում է, որը կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ տարածաշրջանի վրա։
Ըստ CaucasusWarReport–ի X-ի միկրոբլոգում հրապարակված գրառման՝ համաձայնությունը ձեռք է բերվել «ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Թուրքիա այցի ժամանակ և Ռուսաստանը չի ունենալու որևէ վերահսկողություն միջանցքի վրա և փաստորեն ամբողջությամբ դուրս է մղվում»։
Նշվում է, որ «Զանգեզուրի միջանցքը» կնպաստի նաև Տրանսկասպյան փոխադրումային երթուղուն և միջազգային Հյուսիս–Հարավ փոխադրումներին՝ ուժեղացնելով Եվրասիայի մատակարարման շղթաները և տրանսպորտային դիրքն ամբողջ տարածաշրջանում։