ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, անդրադառնալով այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ շարունակվող խոսակցություններին, ասել է, որ դա «դիվանագիտական ձախողման գլուխգործոց է»։ Այդ մասին նա ասել է «5-րդ ալիքին» տված հարցազրույցում։
Նա հավելել է, որ եթե այդ թեման «որպես այդպիսին ապրում է, դա նշանակում է, որ քո տարածքը վիճելի ես դարձնում այլոց համար»:
«Զանգեզուրի միջանցքի» հարցը պետք է փակված լիներ Արցախի հանձնումից հետո և այդ թեման այլևւս գոյություն չպետք է ունենար: Հիմա Ղարաբաղը չկա, Լաչինի միջանցքը չկա, բայց այդ թեման ինքն իր կյանքով շարունակում է ապրել։ Երբ այս թեման ինքն իրենով ապրում է, սա նշանակում է, որ դու քո տարածքը վիճելի ես դարձնում` այլ պետություններ իրար հետ քննարկում են քո տարածքով միջանցքի ստեղծումը։ ԱՄՆ–ն է քննարկում Թուրքիայի հետ, Թուրքիան՝ Ադրբեջանի հետ, իսկ դու այս թեմայում չկաս: Սա այն տարբերակն է, երբ դու ոչ թե սեղանի շուրջն ես, այլ մենյուի մեջ»,–ասել է Քոչարյանը։
Քոչարյանն անդրադարձել է նաև ՀՀ նախագահի այն հայտարարությանը, որ «Սյունիքի դարպասները պետք է բացել»:
«Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, որ $ 2 միլիարդ 800 միլիոն գումար է հատկացվում Ղարս-Իդլիպ-Նախիջեւան երկաթուղի կառուցմանը, ինչը նշանակում է, որ ենթադրյալ այդ ճանապարհով երկաթուղին ոչ թե գալու է Երասխով Հայաստան և ՀՀ տարածքով հետո մտնի Թուրքիա, այլ ուղղակի Նախիջևանից մտնելու է Թուրքիա՝ Իդլիբ-Կարս: Եվ ընդհանրապես ճանապարհների բացման հետ այդ ճանապարհը ոչ մի առնչություն չի ունենալու: Սա լինելու է Թուրքիա-Ադրբեջան-Կենտրոնական Ասիա երկրների հետ կապն ապահովող միջանցք:
Հայաստանի օգուտն այստեղ ո՞րն է։ Ցանկացած մտածող մարդ պետք է վերցնի քարտեզը, նայի և ասի՝ լավ, մենք ի՞նչ ենք շահում: 42 կմ-անոց ինչ-որ տրանզիտային մուտքե՞ր: Որ սա լինելու է միջանցքի տարբերակ, ես չեմ կասկածում: Մինչ օրս բոլոր հայտարարությունները, որ անում էին Ադրբեջանում, ավելի ճիշտ էին դուրս գալիս, քան այն հայտարարությունները, որ արվում էին Փաշինյանի կողմից: Մեր նախորդ փորձը հուշում է, որ այդպես է լինելու»,–ասել է Քոչարյանը։
Արտապատվիրակման թեզին անդրադառնալով՝ նա նշել է, որ պետությունն իր գործառույթը չի կարող պատվիրակել մասնավոր կազմակերպությանը, իսկ համեմատությունը «Զվարթնոց» օդանավակայանի հետ անհեթեթ է անվանել։
«Սա բիզնես է, բայց այդ տարածքն ամբողջությամբ քո վերահսկողության տակ է։ Իսկ, օրինակ, այդ ճանապարհին եթե մի վթար լինի, ո՞ր երկրի ճանապարհային ոստիկանությունն է հետաքննելու, ո՞ր երկրի դատարանում է այն լսվելու։ Եթե մահվան դեպքով պատահար լինի, ի՞նչ քննչական մարմիններ են զբաղվելու հանցագործություններով»,- ասել է Քոչարյանը։