Երևանում կայացած բարձր մակարդակի բանակցություններից հետո ստորագրվել են Հայաստան-Իրան համատեղ հայտարարությունն ու բազմաբնույթ համագործակցության հուշագրեր՝ ընդգրկելով պետական կառույցներ և ոլորտային գերատեսչություններ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո նախագահական նստավայրում ստորագրվել է համատեղ հայտարարություն, որը վավերացվել է Փաշինյանի և Փեզեշքիանի կողմից։
Բացի այդ, ՀՀ և ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարությունների միջև ստորագրվել է քաղաքական խորհրդակցությունների վերաբերյալ հուշագիր՝ 2025-2027 թվականների (Իրանի արեգակնային օրացույցով՝ 1404-1406 թթ.) համար։ Հայկական կողմից այն ստորագրել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, իսկ իրանական կողմից՝ Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչին։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը և Իրանի ստանդարտների ազգային կազմակերպությունն ամրագրել են գործակցության հուշագիր, որն ընդգրկում է ստանդարտների, հավատարմագրման, համապատասխանության գնահատման, չափագիտության և տեխնիկական կանոնակարգման ոլորտները։ Հայկական կողմից այն ստորագրել է նախարար Գևորգ Պապոյանը, իրանական կողմից՝ Իրանի նախագահի տեղակալ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադին։
Զբոսաշրջության ոլորտում գործակցության հուշագիր է ստորագրվել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Իրանի մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության ու ձեռարվեստի նախարարության միջև։
Մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում 2025-2029 թթ․ համատեղ գործունեության հիմքեր են դրվել՝ համապատասխան հուշագրով, որը կնքվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի և Իրանի հանքարդյունաբերության նախարար Սեյեդ Մոհամմադ Աթաբաքի կողմից։
Քաղաքաշինության և շինարարության ոլորտներում համագործակցության շուրջ փոխըմբռնման հուշագիր է կնքվել ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի և Իրանի ճանապարհների ու քաղաքաշինության նախարարության միջև։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Եղիազար Վարդանյանն ու Ֆարզանե Սադեղը։
Դեղագործության և բժշկական տեխնոլոգիաների ոլորտում կարգավորումների վերաբերյալ համաձայնագիրը ստորագրվել է ՀՀ առողջապահության նախարարության և Իրանի առողջապահության նախարարության միջև։ Հայկական կողմից ստորագրողը եղել է փոխնախարար Արմեն Գասպարյանը, իսկ իրանական կողմից՝ ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
Հայաստանի ազգային արխիվը և Իրանի ազգային գրադարանը և արխիվը համագործակցության հուշագիր են կնքել՝ ի դեմս Արթուր Ստեփանյանի և Ռաեդ Ֆարիդզադեի։
Նմանատիպ հուշագիր է ստորագրվել նաև Հայաստանի ազգային գրադարանի և Իրանի ազգային գրադարանի և արխիվի միջև։ Հայկական կողմից ստորագրել է դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը, իսկ իրանական կողմից՝ Հոջաթոլլահ Այուբին։
Թանգարանային համագործակցության մասին հուշագիր է ստորագրվել Հայաստանի պատմության թանգարանի և Իրանի ազգային թանգարանի միջև։ Փաստաթուղթը վավերացրել են Դավիթ Պողոսյանն ու Հոջաթոլլահ Այուբին։
Վերջին հուշագիրը վերաբերում է կինեմատոգրաֆիական փոխանակումներին. ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության Հայաստանի կինոյի հիմնադրամն ու Իրանի մշակույթի և իսլամական առաջնորդության նախարարության համապատասխան կառույցը համաձայնություն են ստորագրել։ Կողմերից եղել են Դավիթ Բանուչյանն ու Ռաեդ Ֆարիդզադեն։