Բաքվի դատարանում շարունակվել է հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ շինծու քրեական գործի քննությունը։ Դատարանում լսվել են այսպես կոչված տուժածների և նրանց իրավահաջորդների ցուցմունքները։
Երբևէ մարտական գործողությունների չմասնակցած և պատերազմի ժամանակ Արցախում չեղած Վարդանյանի գործով «տուժածները» պատմել են Արցախի տարածքում իրենց ստացած վիրավորումների և ռազմական իրադարձությունների մասին։
Օրինակ Սադիգ Մամեդալին տեղեկացրել է, որ ոտքի վնասվածք է ստացել Քելբաջարի ուղղությամբ հրետակոծության ժամանակ, գրում է Minval.az-ը։
Դատարանի նիստում ներկայացվել են նաև դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունները։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է սեպտեմբերի 9-ին։
2023 թ․ սեպտեմբերին, Արցախում իննամսյա շրջափակումից և ամբողջ հայ բնակչության էթնիկ զտումից հետո, Ադրբեջանը գերեվարել է Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, ինչպես նաև նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին և մի շարք այլ նախկին ղեկավարների։ Նրանց ներկայացված կեղծ մեղադրանքները կարող են հանգեցնել նույնիսկ ցմահ ազատազրկման։ Հունվարի 17-ին Բաքվում սկսվել է Արցախի ղեկավարների գործով շինծու դատավարությունը։ Վարդանյանի գործն առանձին է քննվում։