«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հովհաննիսյանը՝ ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նախորդ օրվա հանդիպումից հետո երկու կողմերը միևնույն հաղորդագրությունն են հրապարակել այն մասին, որ ՀՀ սուվերեն տարածքով անցնող ճանապարհը կոչվում է TRIPP, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Նա հավելել է, որ կոչ են անում ադրբեջանցի գործընկերներին՝ խոսույթը համապատասխանեցնել փաստաթղթերին։
«ՀՀ-ն է որոշում իր սուվերեն տարածքում գտնվող տեղանունները, Ադրբեջանն էլ որոշում է իր սուվերեն տարածքում գտնվող ճանապարհների, քաղաքների, գյուղերի տեղանունները։
Երկու ղեկավարների խոսույթները պետք է հստակ արտացոլեն այն պայմանավորվածությունները…խնդրում ենք և հորդորում ենք մեր բոլոր միջազգային գործընկերներին, հատկապես ադրբեջանցի գործընկերներին, որպեսզի ելնեն բացառապես ստորագրված փաստաթղթերում տեղ գտած խոսույթից և տերմիններից, մնացածը լեգիտիմ չէ և չի արտահայտում պայմանավորվածությունները, և այո, մտահոգիչ է», -ասել է պատգամավորը։
Հովհաննիսյանը նաև անդրադարձել է Ազգային ժողովում հոկտեմբերի 2–ին ընդունված հայտարարությանը, որը վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացին։ Նա շեշտել է, որ խորհրդարանը կարևորել է օգոստոսի 8-ին ստորագրված փաստաթղթերը՝ ընդգծելով, որ ԱԺ-ն իր աջակցությունն է հայտնել այդ փաստաթղթերով ամրագրված պայմանավորվածություններին ու դրանց իրականացումներին։
Բացի այդ, ՔՊ խմբակցության ղեկավարը քննադատել է խորհրդարանական ընդդիմությանը՝ խաղաղության վերաբերյալ հայտարարության քվեարկությունը բոյկոտելու համար։