«Միասնության թևեր» նախաձեռնությունը մշտադիտարկում է իրականացնում Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի ավագանու արտահերթ ընտրությունների նախընտրական գործընթացում՝ վերլուծելով մամուլում և սոցիալական ցանցերում հրապարակված նյութերը։
Նախաձեռնությունը հայտնել է, որ հոկտեմբերի 22-ից նոյեմբերի 2-ը ընկած ժամանակահատվածում ուսումնասիրվել է ընտրություններին մասնակցող ութ քաղաքական ուժերի վերաբերյալ ավելի քան 400 հրապարակում` 20-ից ավելի խախտում է գրանցվել՝ հիմնականում ՔՊ-ի կողմից:
Նշվում է նաև, որ քարոզարշավին խոչընդոտելու հոդվածն իշխանությունները կիրառում են անցանկալի անձանցից ազատվելու համար։
«Արձանագրվել են երկու տասնյակից ավելի խախտումներ, որոնց գերակշիռ մասը վերաբերում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության գործունեությանը, մյուս ուժերի դեպքում դրանք ունեն ոչ պարբերական բնույթ («Հաղթանակ» դաշինք, «Հայրենիք», «Մայր Հայաստան», «Հանրապետություն»)։
Դիտարկված ժամանակահատվածում արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են վարչական իրավախախտման և հանցագործության տարրեր, մանավորապես՝
- բարեգործության արգելքի խախտում – ՔՊ,
- պետական պաշտոնատար անձանց, օրինակ՝ Արմավիրի մարզպետի կամ նախարարների կողմից աշխատանքային ժամերին նախընտրական քարոզարշավին մասնակցություն – ՔՊ,
- համայնքային ծառայողների, ընտրական հանձնաժողովի որոշ անդամների կողմից քարոզչության իրականացում – ՔՊ, «Հայրենիք»,
- նախընտրական քարոզարշավի համար նախատեսված տպագիր քարոզչական նյութի անհամապատասխանություն ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 21-րդ հոդվածի պահանջներին – «Հանրապետություն», «Մայր Հայաստան», «Հաղթանակ» դաշինք,
- չնախատեսված վայրերում քարոզչական տպագիր նյութի տեղադրում – «Հանրապետություն», «Մայր Հայաստան», «Հաղթանակ» դաշինք,
- նախընտրական քարոզչական պաստառների, տպագիր նյութերի պատռում, պոկում և այլն։
Վերոնշյալ արարքները ենթադրում են պատասխանատվություն՝ նախատեսված ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 40.8-րդ, 40.11-րդ և 40.19-րդ հոդվածներով, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 221-րդ հոդվածով։
- Դիտարկմամբ արձանագրվել է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հոկտեմբերի 21-ին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից Դողս գյուղում կազմակերպված բարեգործական միջոցառման վերաբերյալ հարցը ուղարկել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե։
- Քարոզարշավի ընթացքում արձանագրվել են նաև վիրավորական արտահայտություններ՝ ուղղված Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևորականներին և եկեղեցու գույքի վերաբերյալ հրապարակումներ։
- Դատապարտելի է, որ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում թեկնածուի գրառման հիման վրա քրեական հետապնդում է սկսվել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի եղբոր՝ Գևորգ Ներսիսյանի և նրա որդու՝ Համբարձում Ներսիսյանի նկատմամբ։ Ավելին՝ անընդունելի է քարոզչություն կատարելուն խոչընդոտելու հիմքով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածով քրեական գործ հարուցելը և կալանք կիրառելը։
- Պետք է հիշել, որ Վաղարշապատ համայնքն ունի առանձնահատուկ նշանակություն, քանի որ այստեղ է գտնվում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևոր և վարչական կենտրոնը։ Ըստ Սահմանադրության 9-րդ հոդվածի՝ տեղական ինքնակառավարումը ժողովրդավարության կարևոր տարր է։
- «Միասնության թևեր»-ը պնդում է, որ իշխանությունները, մասնավորապես վարչապետ Փաշինյանի նախաձեռնությամբ, իրականացնում են հակաիրավական քաղաքականություն՝ ուղղված Եկեղեցու և հոգևորականության դեմ։ Նրանց գնահատմամբ՝ Կաթողիկոսի եղբոր և նրա որդու նկատմամբ քրեական հետապնդումը ոչ միայն իրավական, այլ նաև քաղաքական իրավունքների խախտում է։
- Նախընտրական շրջանում քրեական հետապնդումն ու պատժամիջոցները պետք է կիրառվեն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում։ Իրավական անհամաչափ և ոչ իրավաչափ միջամտությունն undermines քաղաքական կամքի ազատ իրացումը և կարող է խաթարել ժողովրդավարական գործընթացը։
- Քարոզարշավի մասնակիցները կարող են զերծ մնալ կարծիք արտահայտելուց՝ վախենալով հետապնդումներից։ Այս մոտեցումը կարող է վերածել քրեական հետապնդումը քաղաքական հակառակորդների դեմ կիրառվող «լեգիտիմ» գործիքի։
- Արդյունքում՝ վտանգվում է ոչ միայն առանձին անձանց՝ Սահմանադրությամբ և միջազգային պարտավորություններով երաշխավորված քաղաքական իրավունքը, այլ նաև ստեղծվում է սառեցնող մթնոլորտ՝ քաղաքացիներին վանելով քաղաքական մասնակցությունից։
Քաղաքական իրավունքների խախտումները հետադարձ ուժով վերականգնելը գործնականում գրեթե անհնար է, այդ իսկ պատճառով քրեական հետապնդմանը և կալանավորմանը պետք է մոտենալ ծայրահեղ զգուշությամբ՝ հաշվի առնելով բոլոր հանգամանքները։