8 նոյեմբերի 2025 - 10:14 AMT
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կայացած Գերագույն հոգևոր խորհրդի նիստում խոր մտահոգություն է արտահայտվել այն ճնշումների ու քրեական գործընթացների վերաբերյալ, որոնք ուղղված են Եկեղեցու և հոգևորականների դեմ՝ ընդգծելով անօրինական զարգացումների անհանդուրժելի լինելը և անհրաժեշտությունը՝ պաշտպանելու հոգևորականների ու հավատացյալների իրավունքները։
Մայր Աթոռի հրապարակած հաղորդագրության համաձայն՝ նիստի չորս օրերի ընթացքում քննարկման առարկա են դարձել քրեական գործերը, որոնք առնչվում են հոգևորականներին, արդար դատաքննության իրավունքների խնդիրները, ինչպես նաև գերեվարված անձանց և Արցախից հարկադրաբար տեղահանվածների վիճակը։
Նիստի ընթացքում ուշադրություն է դարձվել նաև հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության պահպանման հրատապությանը։ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը խիստ քննադատության է արժանացրել հոգևորականների և Եկեղեցու իրավունքների ոտնահարման դեպքերը, ատելության խոսքի տարածումը՝ շեշտելով, որ նման դրսևորումները վտանգում են հանրության համերաշխությունը։ Միաժամանակ, խորհուրդը վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ աջակցելու ազատազրկված հոգևորականներին և հավատարիմներին՝ պաշտպանելով նրանց իրավունքները։
Ժողովի շրջանակում որոշում է ընդունվել կազմել հատուկ հանձնախմբեր՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայրապետի վախճանման 1700-ամյակին նվիրված միջոցառումները կազմակերպելու և Կոմիտաս վարդապետի սրբադասման հարցը խորությամբ ուսումնասիրելու նպատակով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հովհաննավանքում կարգալույծ քահանայի՝ Մայր Աթոռի կողմից անօրինական ճանաչված պատարագին 2 անգամ մասնակցելուց հետո, հայտարարել է, որ նոյեմբերի 9–ին մասնակցելու է Թալինում Տեր Թադեի մատուցելիք պատարագին։