21 նոյեմբերի 2025 - 14:32 AMT
Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվել է կիբերանվտանգության մասին նոր օրենքի նախագիծը, որն ուղղված է Հայաստանի կրիտիկական ենթակառուցվածքների պաշտպանությանը։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, ներկայացնելով օրենքի հիմնական դրույթները, ճեպազրույցում նշել է, որ նախագիծը սահմանում է այն ենթակառուցվածքները, որոնք առաջնահերթ պաշտպանության կարիք ունեն, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Նա ընդգծել է, որ այդ գործընթացում առանցքային է պետություն-մասնավոր համագործակցությունը։
«Նոր մարմինը կիբերպաշտպանական գործողություններ կիրականացնի այն պարագայում, երբ պետական կառավարման համակարգը կիբերհարձակումների կենթարկվի»,–ասել է նա։
Նախագիծը նախատեսում է նաև համապատասխան կառույցի ձևավորում, որը կունենա գործառույթ՝ հակազդելու և կանխելու պետական համակարգի դեմ ուղղված կիբերհարձակումները՝ ապահովելով անվտանգություն ինչպես պետական, այնպես էլ կենսական նշանակություն ունեցող մասնավոր կառույցների համար։