ԵԱՏՄ երկրներում չարտադրված ապրանքների միջսահմանային փոխադրման համար նավիգացիոն կնիքների կիրառման ժամկետը կերկարաձգվի մինչև 2028 թվականըլ։ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհուրդը հավանություն է տվել Ղազախստանի առաջարկին:
Այդ մասին հայտնել է Ղազախստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը՝ ԵՏՀ խորհրդի նիստին փոխվարչապետ Սերիկ Ժումանգարինի մասնակցությունից հետո, գրում է Auroranews.am-ը:
«Նման որոշում ընդունելու անհրաժեշտությունը բխում է այն փաստից, որ ԵՏՀ Խորհրդի գործող որոշման համաձայն՝ 2026 թվականի սեպտեմբերի 7-ից ԵԱՏՄ անդամ պետությունների օպերատորները պետք է օգտագործեն բացառապես Միության տարածքում արտադրված նավիգացիոն կնիքները։ Քննարկումից հետո ԵՏՀ Խորհուրդը աջակցել է ղազախական կողմի առաջարկին և Եվրասիական հանձնաժողովի որոշման ուժի մեջ մտնելը երկարաձգել մինչև 2028 թվականի հունվարի 1-ը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ «ԵԱՏՄ երկրների արտադրական հզորությունը դեռևս բավարար չէ Ղազախստանի նավիգացիոն կնիքների պահանջարկը լիովին բավարարելու համար»։ Արտադրության մեկնարկը ժամանակ է պահանջում, իսկ ներկայում օգտագործվող կնիքների վաղաժամ փոխարինումը լրացուցիչ ծախսեր է պահանջելու։
Եվրասիական տնտեսական միության երկրներում նավիգացիոն կնիքների օգտագործման մասին համաձայնագրի շրջանակում միջազգային բեռնափոխադրումները մեկնարկել են 2026 թվականի փետրվարին։ Նավիգացիոն կնիքների ներդրման նպատակը եղել է ԵԱՏՄ-ի շրջանակում սահմանային անցման ընթացակարգերի պարզեցումը։ Կնիք ունեցող տրանսպորտային միջոցները ԵԱՏՄ երկրների միջանկյալ սահմաններն անցնում են առանց բացվելու, իսկ դրանց բոլոր տեղաշարժերը հետևվել են իրական ժամանակում։ ԵԱՏՄ յուրաքանչյուր երկիր՝ Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Ռուսաստանը, նշանակել են ազգային կնիքների օպերատոր։