«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի պատվավոր հյուրեր անվանի ֆրանսահայ դերասան, դրամատուրգ և ռեժիսոր Սիմոն Աբգարյանն ու հայտնի կինոռեժիսոր և սցենարիստ Ռոման Բալայանն այցելել են ARARAT թանգարան։
Հյուրերը Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանի ուղեկցությամբ շրջել են թանգարանում, բացահայտել, թե որքան ամուր է միահյուսված ARARAT հայկական կոնյակը հայկական մշակույթին և ինչպես է իր մեջ անփոփում վարպետության ավանդույթները սկսած 1887 թվականից։
Ռոման Բալայանը, ով բազմիցս հյուրընկալվել է ARARAT թանգարում, հաճույքով վերհիշել է իր նախորդ այցերը՝ ընդգծելով, որ այստեղ յուրաքանչյուր այցելություն նոր բացահայտումների առիթ է։ Մինչդեռ, Սիմոն Աբգարյանի համար սա առաջին այցն էր գործարան, որի ընթացքում նա մեծ հետաքրքրությամբ ծանոթացել է հայկական կոնյակագործության պատմությանը և կոնյակ ստեղծելու արվեստին։
ARARAT թանգարանի գանձարանում Սերգեյ Խաչատրյանը Սիմոն Աբգարյանին հանձնել է ARARAT Charles Aznavour Signature blend հատուկ կոնյակը։
«Շառլ Ազնավուրն աշխարհին սովորեցրեց, որ իսկական մեծությունը չափվում է ոչ միայն տաղանդով, այլև առատաձեռնությամբ։ Իր երաժշտության, ձայնի և մարդասիրական գործունեության միջոցով նա Հայաստանը կրում էր իր սրտում։ Շատ առումներով Ձեր անցած ճանապարհը նույնպես արձագանքում է այդ ժառանգությանը։ Ձեր դերերով, գրական գործունեությամբ, հիշողության պահպանմանն և այն մարդկանց ձայն տալու հանձնառությամբ, որոնց պատմությունները երբեք չպետք է մոռացվեն, դուք դարձել եք հայկական մշակույթի ամենաազդեցիկ դեսպաններից մեկը»,- ընդգծել է Սերգեյ Խաչատրյանը։
Այցի շրջանակներում «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի համահիմնադիր Հարություն Խաչատրյանը փառատոնի և ARARAT-ի բազմամյա համագործակցությունը վավերագրող տակառի առջև Ռոման Բալայանին է հանձնել «Փարաջանովյանթալեր» մրցանակը` հավելելով, որ այս խորհրդանշական վայրում մրցանակի հանձնումը պատահական չէ։ Այն մեկ անգամ ևս ընդգծում է արժեքների նկատմամբ հարատև հավատարմությունը։
Իր հերթին ԵԿԳ գործադիր տնօրենը, նվիրելով Ռոման Բալայանին խորհրդանշական ARARAT Charles Aznavour Signature blend կոնյակը, նշել է, որ Երևանի կոնյակի գործարանի համար մեծ պատիվ է տեսնել մեծն ռեժիսորին ARARAT թանգարանում և յուրաքանչյուր նման հանդիպում առանձնահատուկ արժեք ունի։