26 դեկտեմբերի 2009 - 13:37 AMT
Իրանը պատրաստ է Թուրքիայի տարածքում փոխանակել իր չհարաստացված (մինչեւ 3,5 տոկոս) ուրանի 400 կգ մինչեւ 20 տոկոս լրահարստացված միջուկային վառելիքի հետ, հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մանուչեհր Մոթթակին, հաղորդում է Թուրքիայի CNN հեռուստաալիքը:
Իրանը մինչեւ 20 տոկոս լրահարստացված 116կգ ուրանի կարիք ունի Թեհրանի հետազոտական ռեակտորի բժշկական նպատակների համար: Ըստ ՄԱԳԱՏԷ-ի շրջանակային համաձայնագրի, Իրանին առաջարկվել է 1,2 տոննա չհարստացված ուրանը լրահարստացնել Ռուսաստանում մինչեւ 19,79 տոկոս` հետագայում Ֆինլանդիայում միջուկային վառելիք ստանալու նպատակով: