14 հունվարի 2010 - 16:30 AMT
«Հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացումից եւ սահմանի բացումից հետո Հայաստանի դերը տարածաշրջանում զգալիորեն կաճի, ինչի դեմ էլ հասկանալի պատճառով հանդես է գալիս Ադրբեջանը»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշեց Գլոբալիզացման եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը:
Գրիգորյանի խոսքով, Արձանագրությունների վավերացման գործում խիստ շահագրգռված է Թուրքիան, քանի որ 2008թ. օգոստոսյան պատերազմից հետո տարածաշրջանում իրադրությունը կտրուկ փոխվեց, դրանով իսկ փոխվեց Թուրքիայի քաղաքականությունը Հարավային Կովկասի երկրների հանդեպ:
Փորձագետը նկատեց, որ սահմանի բացումից հետո Հայաստանը առաջատար կդառնա տարածաշրջանի երկրների մեջ, եւ տարածաշրջանի ողջ եվրոինտեգրացիան կանցնի ՀՀ միջոցով: «Այն, ինչը մինչ այդ արվում էր Վրաստանի միջոցով»,- նկատեց նա:
Խոսելով Թուրքիայի կողմից Արձանագրությունների վավերացման ժամկետների մասին` Գրիգորյանը համոզմունք հայտնեց, որ դա տեղի կունենա նախքան ընթացիկ տարվա ապրիլի 24-ը: «Մինչեւ այդ փաստաթղթերի վավերացումն ու Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը Հայաստանը չպետք է թույլ տա, որպեսզի որեւէ ուժ կարողանա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կապել ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ»,- ընդգծեց Ստեփան Գրիգորյանը: