5 փետրվարի 2010 - 20:07 AMT
Շվեյցարիայի ԱԳՆ-ում տեղի է ունեցել Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուի հանդիպումը իր շվեյցարացի գործընկեր Մայքլ Ամբուլի հետ: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում Շվեյցարիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էրիկ Ռոյմանը հայտնել է, որ այլ հարցերի հետ միասին խորհրդակցությունների ընթացքում շոշափվել են նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր:
«Շվեյցարիայի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարները մշտապես անցկացնում են խորհրդակցություններ, որոնց շրջանակներում տարբեր հարցերի շուրջ կարծիքների փոխանակում է տեղի ունենում», - ասել է Էրիկ Ռոյմանը:
Մեր թղթակցի հարցին` արդյոք Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն շվեյցարական կողմին ներկայացրե՞լ է Անկարայի անհանգստությունը ՀՀ ՍԴ որոշման առիթով, ԱԳ ներկայացուցիչը չցանկացավ պատասխանել:
Նա նաեւ ավելացրեց, որ Շվեյցարիայի դերը` որպես հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման միջնորդ, ավարտվել է, եւ պաշտոնական Բեռնը ընդամենը դիտորդի դերում է հանդես գալիս, ինչպես մյուս երկրները:
Նախկինում թուրքական լրատվամիջոցները հայտնում էին, որ Բեռնում Սինիրլիօղլուն ներկայացնելու է Անկարայի անհանգստությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ ՍԴ որոշման առիթով: Բացի այդ, թուրքական ԶԼՄ-երը հաղորդել են, որ դիվանագետ Ֆ. Սինիրլիօղլուն հավանաբար կձերբակալեն Շվեյցարիայում` Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնապես մեկնաբանել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական Դատարանի որոշումը: Ինչպես ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ կայքում տեղակայված հաղորդագրության մեջ, ՀՀ ՍԴ որոշման հիմնավորումը նախապայմաններ եւ սահմանափակող դրույթներ է պարունակում, որոնք հակասում են Արձանագրությունների տառին ու ոգուն: «Այդ որոշումը խարխլում է Արձանագրությունների շուրջ բանակցությունների էությունը, ինչպես նաեւ հիմնական նպատակները: Նման մոտեցումը չի կարող ընդունվել մեր կողմից»,- ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ: