5 փետրվարի 2010 - 15:17 AMT
Ներկայում Թուրքիան եւ Ադրբեջանը աննախադեպ քայլեր են անում ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձեւերը աղավաղելու ուղղությամբ: «Այս հանգամանքներում ինձ չներգրավել փետրվարի 18-19-ին ԵԱՀԿ վեհաժողովին մասնակցելու մեկնող Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության կազմի մեջ` պատճառաբանելով, իբր ֆինանասական սղությունը, սխալ է», - ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը` ՀՀ ԱԺ-ում կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարի հետ համատեղ տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Ալավերդյանի խոսքերի համաձայն, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի վերջին արտահայտությունների առիթով «Ժառանգություն» կուսակցությունը հայտարարություն է պատրաստել. «Քանի որ Հայաստանում, ինչպես նաեւ միջազգային կառույցներում քչերը գիտեն, թե ինչի մասին են այդ բանաձեւերը», - նշել է նա:
«Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղարն ասել է, որ ԱԽ-ի այդ բանաձեւերի համաձայն, Ադրբեջանը որոշակի պարտավորություններ ունի եւ Հայաստանի խորհրդարանական խմբակցության պատվիրակությունը ԵԱՀԿ նախատեսվող վեհաժողովի ընթացքում պետք է կանխարգելող հայտարարություն անի այդ կապակցությամբ. «Քանի որ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի ակտիվ գործունեության ֆոնին անթույլատրելի է մեր պատվիրակության պասիվությունը», - բացատրել է Ալավերդյանը:
Ստեփան Սաֆարյանն ասել է, որ ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը հարգելու անհրաժեշտության մասին կրկնվող հայտարարություններից բացի, հայկական պատվիրակությունը ներկա կազմով ուրիշ ոչնչի ընդունակ չէ: