29 հուլիսի 2010 - 15:37 AMT
«Օգոսոտի 2-6-ը Հայաստանում կգտնվեն ՄԱԳԱՏԷ-ի և այլ կազմակերպությունների միջազգային փորձագետները, որոնք հետազոտություններ կանկացնեն Մեծամորի ԱԷԿ-ի պլատֆորմում»,-հայտնել է ՀՀ կառավարությանը կից միջուկային անվտանգության կազմակերպման պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը հուլիսի 29-ին կայացած մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, միջազգային փորձագետներին կներկայացվեն հայ գործընկերների կատարած հետազոտությունների արդյունքները: «Ուսումնասիրելով այդ նյութերը` նրանք պաշտոնական հայտարարությամբ հանդես կգան, որը կարելի է սպասել արդեն հաջորդ շաբաթվա ավարտին»,-ասել է Աշոտ Մարտիրոսյանը:
Նա ընդգծեց նաև, որ ըստ փորձագետների նախորդ եզրակացության, ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկն աշխատում է հուսալի, լիովին անվտանգ է և մշտապես վերահսկվում է ինչպես հայկական, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների վերահսկողության տակ:
Ըստ կոմիտեի նախագահի, 2010-ի սեպտեմբերին Հայաստանը պետք է եռամյա հաշվետվություն ներկայացնի ԱԷԿ-ի անվտանգության վերաբերյալ: «Նախորդ հաշվետվությունը, որ ներկայացվել է 2007 թվականին, հավանության արժանացավ ամերիկացի և եվրոպացի փորձագետների կողմից, և այն ներկայացնելուց հետո, մենք մանրակրկիտ կերպով պատասխանեցինք մոտ 100 հարցերի»:
Աշոտ Մարտիրոսյանը նշել է նաև, որ 1990-ականներից ի վեր, ԱԷԿ-ի անվտանգության համար ծախսվել է շուրջ 80 մլն դոլար և դա դեռ եզրագիծը չէ, քանի որ մշտապես անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված աշխատանքներ են տարվում: Աշոտ Մարտիրոսյանը հավելեց նաև, որ այժմ ակտիվ աշխատանք է տարվում նոր էներգաբլոկի բացման վերաբերյալ: