7 սեպտեմբերի 2010 - 12:15 AMT
Ամերիաբանկը Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) և գերմանահոլանդական FMO/DEG կոնսորցիումի շրջանակներում հաստատել են փոքր ՀԷԿ-երի ֆինանսավորման 25 մլն դոլար արժողությամբ 10 վարկային հայտերը: Այդ մասին ասել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը: «Վարկային միջոցները տրամադրվել են 8 տարի ժամկետով, տարեկան 11 տոկոսով, 3 տարի արտոնյալ ժամանակով: 10 ՀԷԿ-երի ընդհանուր արժողությունը կազմում է 28 կվտ»,- ասել է նա;
Արտակ Հանեսյանը հաղորդել է, որ բանկը նոր նախագծեր ունի և մոտ ժամանակները լրացուցիչ միջոցներ կներգրավի փոքր ՀԷԿ-երի ֆինանսավորման համար: «Առաջիկայում մենք պայմանագիր կստորագրենք Հայ-գերմանական հիմնադրամի վերականգնվող էներգետիկայի ծրագրին մասնակցելու համար»,- ասել է նա: Բացի դրանից, բանկիրի խոսքերով, Ամերիաբանկը և Կասկադ բանկը ֆինանսավորել են շուրջ 27 փոքր ՀԷԿ-եր: