11 հունվարի 2011 - 16:15 AMT
«Հետտոնական դեպրեսիա» հասկացություն գոյություն ունի, սակայն, պարտադիր չէ, որ այն տարածվի բոլորի վրա և դա ոչ այնքան դեպրեսիա է, որքան տրամադրության փոփոխություն»,-հունվարի 11-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է հոգեբան Կարինե Նալչաջյանը:
Ըստ նրա, հետտոնական դեպրեսիան վերաբերում է ոչ միայն Ամանորին, այլ բոլոր տոներին: «Տոնը խախտում է առօրյա կյանքի ռիթմը, որը հետո հարկավոր է վերականգնել: Տոներին մարդը շատ էներգիա է ծախսում և, բնականաբար, դրանից հետո իրեն հոգնած է զգում, փոփվում է տրամադրությունը: Կենցաղային հոգսերը, գործնական խնդիրներն ու աշխատանքը լավագույն միջոցն են առօրյա կյանքին վերադառնալու համար»,-ասել է մասնագետը:
Իր հերթին հոգեբան Սամվել Խուդոյանը հավելել է, որ կենցաղային հոգսերն ու աշխատանքը նման իրավիճակի հետ պայքարելու ամենաարդյունավետ միջոցն են: «Ես նաև խորհուր կտամ ավելի շատ քնել, քանի որ քունը կօգնի հանգստանալ, վերականգնել ուժերն ու էներգիան: