26 փետրվարի 2011 - 15:38 AMT
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդն ընդունեց այդ կառույցին Լիբիայի անդամակցության կասեցման մասին բանաձևը
ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհուրդն ընդունեց այդ կառույցին Լիբիայի անդամակցության դադարեցման մասին բանաձևը: Եվրամիության առաջարկած փաստաթուղթն օժանդակեցին խորհրդի 47 անդամներ, հաղորդում է BBC-ն: Բանաձևը խորհրդատվական բնույթ է կրում: Վերջնական որոշումը մարտի 1-ին պետք է ընդունի ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովը:
Օրերս ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը դատապարտեց Լիբիայի իշխանությունների կողմից ժողովրդական հուզումները ճնշելու նպատակով բռնության կիրառումը: Խորհուրդն ափսոսանք հայտնեց քաղաքացիական անձանց հարյուրավոր զոհերի կապակցությամբ: ՄԱԿ ԱԽ անդամները լիբիական իշխանություններին կոչ արեցին վերջ դնել բռնությանը, «հարգել մարդու իրավունքներն ու միջազգային հումանիտար իրավունքը»: