Ի տարբերություն ընթացիկ տարվա նախորդ շաբաթների, անցած յոթնօրյակում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի խախտման շեշտակի աճ:
Համաձայն ՊԲ օպերատիվ տվյալների, շաբաթվա ընթացքում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից սահմանահատվածի ողջ երկարությամբ հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 350 անգամ` արձակելով ավելի քան 2700 կրակոց:
Առավել ինտենսիվ կրակահերթեր են արձանագրվել ապրիլի 27-ից 29-ը ընկած ժամանակահատվածում: Ադրբեջանական բանակի առաջապահ ուժերը "АК", "СВД", "Սև նետ", "ПК", "ДШК", "УТЕС" տիպի զինատեսակներից շփման գծի հարավարևելյան, արևելյան, հյուսիսարևելյան և հյուսիսային ուղղություններում տեղակայված հայկական դիրքերի վրա, միայն երեք օրվա ընթացքում արձակել են շուրջ 1800 կրակոց:
Հրադադարի խախտման արդյունքում դժբախտաբար ղարաբաղյան կողմն ունեցել է կորուստներ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված համարժեք գործողություններից հետո շփման գծի ողջ երկարությամբ հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է, հաղորդում էՊԲ Լրատվության և քարոզչության բաժինը: