30 հունիսի 2011 - 10:22 AMT
Հունիսի 30-ին Աղվերանի «Կարին» ճամբարում տեղի կունենա Հայաստանի սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի առաջին փուլի փակումը: Ինչպես հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը, միջոցառմանը կմասնակցի ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ծրագրի մասնակիցները նախարարի հետ կկիսվեն իրենց տպավորություններով ու զգացողություններով, կներկայացնեն ճամբարային օրերին իրենց սովորած ազգային երգերն ու պարերը, իսկ խարույկի շուրջ` մտերմիկ մթնոլորտում, հարցեր կուղղեն տիկին Հակոբյանին և կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանին:
Այս տարի ծրագիրը կտևի մինչև սեպտեմբերի 25-ը և բաղկացած կլինի տասը փուլից: Ծրագրին կմասնակցի Սփյուռքի շուրջ 800 երիտասարդ:
2011թ. ծրագրում փոփոխություն է կատարվել. մասնակիցները 10 օր ապրելու են հյուրընկալ ընտանիքներում, իսկ 4 օր` Աղվերանի «Արի տուն» ճամբարում:
Ինչպես հայտնում է նախարարության մամլո ծառայությունը, «Արի տուն» ծրագրի առաջին փուլին կմասնակցի 81 երիտասարդ` Ֆրանսիայից, Ռումինիայից, Ռուսաստանից, Թուրքիայից, Ավստրալիայից, Վրաստանից, Իսպանիայից, ովքեր կբնակվեն Երևանի Նոր Նորք, Աջափնյակ, Քանաքեռ-Զեյթուն, Շենգավիթ, Էրեբունի, Մալաթիա-Սեբաստիա, Կենտրոն, Արաբկիր, Դավիթաշեն, Ավան, Արարատի մարզի Վեդի, Այնթապ, Խարբերդ համայնքներում: