31 հունվարի 2012 - 18:31 AMT
ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանի խոսքով, Ադրբեջանը չէ, որ պետք է որոշի, թե որ երկիրը պետք է լինի ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ: Այդ մասին նա հայտարարել է PanARMENIAN.Net թղթակցին՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի պատգամավոր Մալահատ Իբրահիմղզիի այն հայտարարությունը, թե Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո Ֆրանսիային ԵԱՀԿ ՄԽ-ում պետք է փոխարինի Թուրքիան:
Զաքարյանը հավելել է, որ Հայոց ցեղասպանության դեմ անհեթեթ պայքար մղելու փոխարեն Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ նման պատմական փաստերի դեմ անհնար է պայքարել: Նա հույս է հայտնել, որ ի վերջո համաշխարհային հանրության ճնշման ներքո Ադրբեջանն ու Թուրքիան էլ կճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը:
Պատգամավորը հավելել է, որ միջազգային հանրությունը իր հայտարարություններում մշտապես նշում է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է լուծվի միջազգային իրավունքի շրջանակներում, որից մեկը հենց ինքնորոշման իրավունքն է: Զաքարյանը հեգնանքով առաջարկել է ադրբեջանցի գործընկերներին քննարկել այդ հարցը միլի մեջլիսում, ոչ թե զուր ժամանակ վատնել ԵԱՀԿ ՄԽ-ում Ֆրանսիայի նախագահության քննարկմանը: