October 20, 2006 - 15:01 AMT
The European path of development turned out to be a difficult one and almost unnecessary for the Moslem Turkey.
After the French cold shower Turkey is likely to get one more of that and this time it will be directed from where the country expects it less of all. The case in point concerns the coming intermediate elections in the USA Senate. The Republicans, the internal and external policies of whose do not stand up to any criticism, are quite likely to lose in the Democrats' favor and at that time the issue of the Armenian Genocide recognition by the USA will again appear on the agenda.
Indeed, for the sake of justice it is worth mentioning that this question is always raised before the elections and right after the elections it is safely forgotten until the next ones come. However, this time the American lawmakers inspired by the French example can pass if not an analogous bill, then, at least will call "the events of 1915" to be Genocide. The support group of Armenia in the USA Congress is rather influential and it can persist in recognizing the Armenian Genocide, which in its turn will imperil the longstanding strategic relations between the United States of America and Turkey. As Turkish daily news has it, the administration of President George Bush, as well as the administration of the preceding president, both have been consistently evading the usage of the word "genocide" in authoritative statements, in this way trying to avoid the estrangement of Turkey. "But Turkey has always had weak positions in the Congress. The Democrats' victory in the Senate can create a great deal of problems for Turkey in its attempts to hinder the process of the Armenian Genocide recognition. In case of the Democrats' victory the legislators will speed up the recognition of the Genocide before the new Congress will start its work in January, 2007",-writes the publication.
For the sake of justice we should mention that the relations between the two countries have become worse after the intrusion of the American forces into Iraq and after a new splash of interest to the Kurdish problem. Of course the Americans clamor against Kurdish militants but actually they rather back up the idea of the Kurdish autonomy in Northern Iraq. The recent decision of Iraq concerning the federal structure of the country in which the Kurds already get a legally fixed status can become one more headache for Turkey. And it means that the areas of Iraq that are rich in oil, including Kyrkuk, will become the center of regional confrontation. Turkey, obsessing with no natural energy supplies, is trying with all its might to take Kurdistan under control to somehow make up for the deficiency in energy. The USA is trying to have its part in the situation of the unpredictable game of prices on the oil. And, surely America has more chances to win over the Kurds to its side than Turkey does. By the highest standards Turkey has nearly no more arguments for appealing to the world community-neither the abrogation of article 301, nor the realization of the obligations in front of EU concerning Cyprus give any chances to Erdoghan's government for joining EU. The recognition of the Armenian Genocide and the opening of the Armenian-Turkish border are both matters of such a far future as the membership of Turkey into EU is. However, if we judge not by the Turkish politicians' statements but by their affairs, then it turns out that they do not need Europe so much. Certainly, it would not be bad to suppress Christian countries with Islamic presence. But nothing came out. And it means that it is necessary to return to the East, that is exactly what Redgep Erdoghan is doing since the idea of Cemal Attaturk, that used to be the founder of the Turkish State, lasted only for 70 years and the Turks returned. The occurrence is quite a strange one when it is considered that the history usually furthers and very seldom it happens to move back.