December 5, 2006 - 18:42 AMT
According to the Hudson University expert Zeyno Baran the probability of military upheaval in Turkey in 2007 is estimated 50/50.
European Politicians have started to speak of Turkey as of a country having small possibilities for integrating into EU more frequently. Nicola Sarkozy, a possible candidate for the French presidency, announced that "Turkey has no place in EU"; these words caused recurrent indignations in the country. "The latest events caused troubles in Turkey's relationship with the European Union.
The Pope's visit together with the European Commission's decision on suspending the negotiations about the country's integration into EU, in fact, breaks off Turkey's relationship with the West. The Pope's visit emphasized the great gap between the Islamic religion and culture and the Christian Europe," writes John Hopkins University professor Steven Sabo.
Leaders of a number of European Countries, including Germany, France, and Greece consider it a paradox that Turkey, which is ambitious to become fully integrated into Europe, denies recognition of the EU Member Cyprus, and applies economic sanctions against it. EU Council's session on foreign affairs and common issues is going to be held on December 11. The President of the European Commission Jose Manuel Barroso hopes that the European countries will have developed a common view point by that time and says that Turkey's integration into EU is suspended at least for 20 years.
Turkey's integration into EU has become the number one question on the agenda of the US Foreign Policy. Will US, regardless everything, impose its will on EU regarding Turkey's Euro integration, or will EU fight the pressure and make it on its own way, which in fact, was obvious already last year, when the negotiations on full membership of Turkey in European Union had only started. Such turnings in the doings gave birth to some problems; after the defeat of the Republicans, it is senseless to speak about the US policy in Europe. America has already got stuck in Iraq and Afghanistan. But there is also the problem with North Kurdistan, which, mildly speaking causes troubles in the Turkish-Iraqi relationships. Besides, it should be remembered that Turkey, finding itself on the roadside to Europe, may suddenly recall its belonging to Islam, and then the world will have a rather powerful country ruling over the army headquarters, and which can very soon become uncontrollable and even unpredictable. Both Brussels and Washington is well aware of this fact, that's why they are trying to avoid such a scenario. Moreover, according to Hudson University expert Zeyno Baran, the probability of military upheaval in Turkey in 2007 is estimated 50/50. That is why, she advises to recognize Turkey's integration into EU, to avoid "unpleasant" outcomes.
George Bush's true ally Prime Minister of Great Britain Tony Blair called Turkey and EU "to compromise over the issue of Turkey's integration into Europe". According to Turkish mass media the British Prime Minister fears Turkey's close relations with Islamic radical countries (because of Ankara's confrontation with EU), which will have its negative impact on the Caspian power stuff supply. "We must take measures to help to carry on the process of Turkey's integration into EU. It will demand compromises from all the sides involved in it. To deny Turkey, I believe, would be a serious mistake for Europe in respect to long-term prospective", quotes British Mass Media. EU demands from Turkey to satisfy the requirements of the additional protocol of Customs Union and open its sea and airport to Cyprus. The Turkish authorities in their turn demand to remove the trade and economic embargo from the northern part of the island, where the self- declared "Turkish Republic of Northern Cyprus" is formed, which is recognized in the whole world community by Ankara only. Other requirements are the negotiations with Armenia over the matter of the Armenian Genocide, reestablishment of the railway communication with Armenia and negotiations with Greek refugees from the Northern Cyprus (occupied by Turkey in 1974), and provision of equal rights of Kurds.
As for the words of the Pope Benedict XVI, according to which he "supports the country's urge towards integration into European Union", then it must be mentioned that this statement doesn't adjust with his previous statements, when he was still Cardinal Joseph Ratzinger of Germany. At the time he announced, "The fact that Turkey is an Islamic country means that this country can never belong to the European Union".