March 3, 2007 - 20:07 AMT
Countries in the Southern Caucasus, and even Georgia, displayed rare unanimity and cautiousness towards the issue
The Caucasus is in turmoil and the possible reason is Iran and in some way Russia. Talks about "the new cold war", which have lately become more frequent, and the challenges the USA has to face regarding the failures in Iraqi war, may indeed change the power balance not in the region only, but in Europe too. The USA's intentions to locate radar stations in the Caucasus and in the Central Europe have become a suitable ground for recurrent loud announcements made by Russian military men and diplomats.
Announcements, if they are appropriate at all in this case, must be made by the countries on which territories the radar station is planned to be establishment, which by the way is the pleasure not any country can afford. But the Russian Federation, on account of the imperial ambitions left, has decided to take the lead over the rest and to once again give "an adequate answer". It should be reminded, that the Pentagon, according to the announcement made by the Director of the Missile Defense Agency Lieutenant General Henry Obering, would like to have a radar station in the frames of the establishing missile defense system in the Caucasus. As for the countries in the Southern Caucasus, and even Georgia, they all displayed rare unanimity and cautiousness towards the issue. According to the representative of the Armenian Ministry of Foreign Affairs, Armenia hasn't received any official calls from the USA regarding the establishment of missile defense system in the territory of the republic. It was also announced in the RA Ministry of Defense that the issue of locating missile defense system isn't discussed.
The Georgian Ministry of Defense refrains from making any comments about the possibility of emplacing US missile defense radar system in one of the countries in the Southern Caucasus. "We will not make any comments on this issue yet. Perhaps something will change and we will make official announcement", said the public relations officer of the Georgian Ministry of Defense in answer to the question whether or not Georgia conducts negotiations with the USA on the issue of the radar system establishment in the territory. In its turn the Ministry of Defense of Azerbaijan denied the information about the possibility of emplacing radars of the US missile defense in the territory of their republic. By the way, three radar stations - one Russian and two American - already exist in the territory of Azerbaijan. And if the US radar station in Azerbaijan covers only the Middle East and the Persian Gulf, the Russian radar station is considered one of the largest ones in the world. In essence, the stations should be established in Georgia. Armenia falls out for several reasons; basically it is the availability of Russian military base and the relief. The most interesting part of the whole story is that the missile defense system is by no means against Russia. According to research specialist at Paris-based Strategic Research Foundation Bruno Grusselle the system aims at defense against Iran. In his interview he states, "The shortest way between Tehran and Washington runs through Central Europe. The planisphere distorts the distance that is why it gives a quite different result." As for the supposed competence Russia may face, the French expert thinks that the missile defense system, which the Americans are establishing in California, Alaska and in Europe, can't pose any technical threat to the Russian systems, which are distinguished with their large number and their high manufacturability. "It cannot represent any technical threat, at least because it is not situated in the right place. The missiles that Russia may fire at the United States will be headed to north across the Arctic, that's why the American radar station in Tula and Greenland is of great significance. Missile defense system aims at protecting the American territory from any threats coming from Iran and North Korea. Only ten interceptors will be emplaced in Poland. Quite enough to intercept antediluvian missile", emphasized Gruselle. In a word the whole matter is in Iran. Iran is supposed to be placing missiles with the range of 2 - 3000 kilometers. A missile launched by Iran must be of range of 9 - 10000 kilometers to reach the territory of the United States. Iran doesn't possess such missiles and it is very unlikely to have one of the mentioned ranges by the year of 2020. But in any case the American missile defense system will not be put in operation by the year of 2012. As for Armenia, though it may sound rather paradoxical, it will only benefit from the given situation, since its safety is provided not only by the Russian military base, but by NATO as well. True, this is only a supposition, but it may turn out to be very close to the reality.