July 26, 2007 - 18:42 AMT
Having suffered a defeat in resolution of Kosovo Conflict, UNO got down to other conflicts of post-Soviet area
If the Security Council takes any decision, the zone of conflict will by all means have "blue helmets" arriving there, which will have its most negative impact on the situation of the region; the very Kosovo is the most evident proof of the above mentione
Having suffered a defeat in resolution of Kosovo Conflict, UNO decided to get down to other conflicts, including those which exist in post-Soviet area. Presently the UN Security Council has the situation of Georgian-Abkhazian conflict zone under its consideration. As it is stated in the report on the state of affairs in the region, which was handed in to the Security Council by the UN Secretary-General Ban Ki-moon, Abkhazia and Georgia "Failed to justify the hopes of resuming the dialogue. This brought no stability in the situation of the confrontation zone."
In the opinion of Ban Ki-moon because of the absence of direct dialogue between Tbilisi and Sokhumi there is "distrust and suspicion which may make the situation even much tenser."
The Resolution adopted unanimously by the Security Council called both parties upon resuming the dialogue and fully keep to the agreement about ceasefire, force-free process and returning the refugees reached earlier. The Secretary General mentioned with regret that the parties interpret this document differently.
Meanwhile it is well known in UNO that in the conflict zone there is the Conciliatory Commission made up of representatives from RF, Georgia and Abkhazia, which also seeks conflict resolution. However, no commission or no any other international organization may help the problem which has existed for 15 years already. It is natural that Georgia, as well as GUAM Countries (Georgia, Ukraine, Azerbaijan, and Moldova) would love to have the resolution of conflicts of their territory reach UN, to once and for all "bury" the last hope that they will ever be regulated. This refers to both Transnistria and Nagorno-Karabakh. In this regard it should be reminded that two questions having direct connection with Karabakh conflict have been put on the agenda of the 61st Session of the UN General Assembly. One of the questions was proposed by Azerbaijan, the second one - by GUAM Countries. However neither of them has yet been discussed at the 61st Session, and according to the General Assembly Order they will be discussed at next Session. "An issue is included in the agenda if there is a corresponding decision made by the General Assembly," said the acting press-secretary of RA Ministry of Foreign Affairs Vladimir Karapetyan. According to him, Azerbaijan's wish to lead the issue of the Nagorno-Karabakh conflict regulation out of the framework of the present negotiations has a negative impact on the whole process. "The given step speaks of the absence of political will in Azerbaijan for positive regulation of the conflict," he mentioned in his comment on Baku's will of putting the issue of Karabakh Conflict regulation on the agenda of UN General Assembly's Session.
Georgia and Azerbaijan appeal to UN, being well aware of the fact that if the Security Council takes any decision, the zone of conflict will by all means have "blue helmets" arriving there, which will have its most negative impact on the situation of the region; the very Kosovo is the most evident proof of the above mentioned fact. EU, NATO and OSCE are well aware of this and insist on preserving the format of OSCE Minsk Group, based on the same apprehensions. On the whole according to the OSCE and Conciliatory Commission statements no progress is registered in the process of conflict regulation. The truth is though that in the case of Conciliatory Commission the most decisive word is after Russia, for which the independence of Abkhazia will help gain control over Georgia. In any case Kosovo will gain independence, if it doesn't happen now, it will happen in some years. But to what extent this independence will become the key for regulation of the conflicts in CIS is not clear. In any case 15-20 year-period is not long for resolution of such conflicts. Arab - Israeli conflict began in 1948 and exists up to present in spite of the declaration of independence of Palestine. So everything is still ahead both for the world community and UNO, which managed to prove in a short time that it is just a political tool in the hands of great powers.