April 26, 2008 - 17:24 AMT
The official Ankara believes that the states, which have already recognized the Genocide or are going to recognize it are potential enemies of the Turkish Nation and if it was of Turkey's will, they would all be brought to court on Article 301.
It happened so, that Turkey says something and does something completely different, but always acts according to its own interests, never taking into consideration the point of view of its strategic partners; i.e. the USA and Israel. However it is more appropriate to call these countries "strategic partners", since Ankara's conduct towards these countries already exceeds the limits of simple cooperation. For pressure on its partners Turkey has chosen a very handy target; the Armenian Genocide committed in the Ottoman Empire in 1915 - 1923.
The official Ankara believes that the states, which have already recognized the Genocide or are going to recognize it are potential enemies of the Turkish Nation and if it was of Turkey's will, they would all be brought to court on Article 301. The constant manipulation and intimidation with the "necessity and importance" of Turkey brought to the fact, that the US Congress and the Knesset of Israel cannot decide on recognizing the Armenian Genocide for already so many years. However, it should be confessed that in this aspect the US legislators have left the Israeli legislators far behind. And the matter is not in the pressure of the Armenian lobby, but in the fact the USA is very far from the Middle East.
On April 24 on the official website of the Armenian National Committee of America (ANCA) a photograph of the Statue of Liberty with its mouth closed by the Turkish flag was placed. ANCA carries out an action called "Stop the policy of mouth shutting", against the Turkish attempts of impeding the adoption of Resolution 106 about the Armenian Genocide. "The Turkish government, which forbids speaking about the Armenian Genocide within the borders of the country, exports this anti-democratic ban in the USA and carries the policy of "mouth shutting" towards those congressmen, who discuss and approve Resolution 106. As the history proves, the USA may develop its interests only when it keeps close to the American values," says ANCA. So the USA will easily resist Turkey's pressure.
Israel is in a more complicated situation: it has to resist the pressure from all sides, even from the USA. Recently George Bush announced that its aim is to establish the independent Palestine. And Turkey has always seemed to be a partner. However the last events proved that it is not a reliable one. The President of Syria Bashar Asad confirmed the fact of Turkey's mediation between Syria and Israel. The Turkish party delivers the message of Israel to Syria which spoke of the readiness of giving away the Golan Heights in exchange to peace. In the interview to a Qatari newspaper "Al-Vatan" Asad announced that the Prime Minister of Turkey Recep Erdogan "informed him about the readiness of Israel to recall its troops from the Golan Heights for the sake of peace in Syria." The message was delivered to Erdogan last week by its Israeli colleague Eghud Olmerta. It is said that Turkey has taken up the role of mediator between the countries since April
of the previous year. "Our main task in the present stage is to find a common word with the help of Turkey's mediation," announced Asad. In its turn the press-secretary Olmerta also announced about the readiness of the Israeli prime minister for the negotiations: "Israel wants peace and the start of peace negotiations in Syria. We know that Syria is expecting
negotiations, and Syria knows what we want." Turkey strongly intends to become the predominant force in the Middle East, replacing the USA. So the issue of the recognition of the Armenian Genocide is a very useful way of displaying pressure on Israel. The position of Turkey is quite clear: if you do not raise this issue in your Knesset, we will still consider continue helping you. If you do raise the question in the Knesset, we will help our Arab friends to return their territories and first of all the Golan Heights.
"If Israel does not recognize the Armenian Genocide, it does not mean that the Israeli Nation does not recognize this fact either. Here the problems are merely of geopolitical character," says the representative of Masonic lodge of France "the Great East" Marcel Veil. The chairman of the committee for public relations of the Armenian Assembly of America (AAA) Anthony Barsamyan is of the same opinion. "Recently the attitude of the Jews towards the Armenian Genocide has considerably changed. The Jewish people do not insist on the uniqueness of the Holocaust in the world history any more, but they admit that the mass killings in the Ottoman Empire are Genocide," said Barsamyan.
According to the Executive Director of the EU public relations in Boston (JCRC - Jewish Community Relations Council of Greater Boston) Nancy Kaufman, the 20th century will remain in the history of the humanity as the time of good and evil, as the time of many changes, as the era of tragedies and reforms. "The two worst events of the century have become the Armenian Genocide committed by the Turks in the beginning of the century, and the Holocaust, committed by the Nazis in the middle of the century. As the representatives of the next generation, our task is to tell the stories about our ancestors, having become the victims of these murderous acts. This will allow us to give evidence about the black periods of our nations. Only with this we may be sure that people will never forget about this and the call of "never again!" will not be left unnoticed," she said in her speech in the building of the House of Representatives in the State of Massachusetts to the support of the memory and recognition of the Armenian Genocide.
The world is changing, but Turkey persistently keeps on remaining the same and does not seem willing to change together with us. Sooner or later Ankara will have to put up with the fact that its policy of "arm twisting and mouth