April 4, 2012 - 13:38 AMT
Both Turkish Prime Minster Recep Tayyip Erdoğan and Foreign Minister Ahmet Davutoğlu have developed the bad habit of taking for granted continued American support for Armenian Genocide denial, Executive Director of Armenian National Committee of America (ANCA) said.
"Having exported their own Article 301 gag-rule to Washington, Turkish authorities think that they can forever bully and bribe the United States into silence on this human rights issue. Thankfully, neither Erdogan nor Davutoglu - or for that matter Secretary Clinton - has a vote in the U.S. Congress. It's up to the elected representatives of the American people to reject foreign pressure, reaffirm American values, and reflect the views of U.S. citizens by passing the Armenian Genocide Resolution,” Aram Hamparian told PanARMENIAN.Net when commenting on U.S. Secretary of State Hillary Clinton’s statement noting that the “Armenian Genocide resolution won’t be put on America’s foreign policy agenda this year.”
Earlier, Hillary Clinton met with Turkish PM Erdoğan and FM Davutoğlu in the framework of the Friends of Syria conference in Istanbul. The Turkish officials stressed “the need to stop annual submittal of Armenian Genocide resolutions to the U.S. Congress on the eve of April 24.”
According to Turkish media reports, Clinton stressed that “the issue bears sensitive character for Turkey and that such a resolution won’t be put on U.S. agenda this year.”
On March 20, U.S. Senators Robert Menendez (D-NJ) and Mark Kirk (R-IL) introduced legislation, S.Res.399, calling upon the U.S. government to properly recognize the Armenian Genocide and to use the lessons of this atrocity to prevent future crimes against humanity.