According to the bank's press service, owners of these cards will now have access to business hall of Armenia International Airports and the full package of services offered there.
These include a comfortable waiting room with free internet access, snacks and sandwiches, alcoholic and non-alcoholic beverages, newspapers and magazines, rest areas and shower cubicles.
Converse Bank covers payment for all these services for its customers, while the premium cardholders will be charged a symbolic AMD 100 upon entrance.
It is worth noting that Converse Bank and Armenia International Airports are members of Eurnekian Group owned by Armenian Argentine businessman Eduardo Eurnekian.