June 4, 2012 - 13:55 AMT
Armenian government’s new staff will be formed within the coming 7-10 days, MP from the ruling Republican Party of Armenia (RPA) said.
According to Gagik Minasyan, the government program will be submitted to the parliament by June 20-25.
“Political forces will be forced to specify their roles with their attitude to the program,” the MP said.
He further noted that the submission of the government program will mark the completion of formation of power following the parliamentary elections and the launch of a new stage, i.e. preparation of the upcoming presidential race.