VivaCell-MTS project aiming to provide Armenian universities with communication infrastructure is underway.
Telecommunications operator has provided Ijevan branch of Yerevan State University with equipment necessary for organizing the educational process: a 3G router operating in the frames of Home-Zone Turbo package, a Wi-Fi corner, an auditorium with 7 computers with Internet access, a switch and a laser printer.
The technically equipped laboratory, high-speed Internet, and contemporary methods of education are now available for the University.
New technologies help to save time, ensure high level awareness and rapid decision-making skills. These terms guarantee availability of success, the company’s press service reported.