The Armenian Patriarchate in Turkey has restarted implementing regulations in regards to mixed marriages, under which Armenians marrying a person of a different religion will no longer receive a blessing or be permitted to conduct a church wedding, Hürriyet Daily News reported.
The permission for a church wedding for mixed marriages started in 2000 with Patriarch Mesrop Mutafyan’s approval, but the move sparked debate within the community.
“We are putting into practice a law that already exists in our church. I do not want to make any other statement than this,” acting Patriarch Aram Ateşyan told the HDN.
The new regulation went into effect Oct. 1.
Armenians in mixed marriages, as well as those from the community engaged to non-Armenians, gave partial support to the patriarchate but also expressed criticism on the matter.