October 12, 2012 - 21:49 AMT
CEO of South Caucasus Railways (SCR) CJSC attended “Railway Days 2012” Railway Summit of Investments in the Wider Black Sea region (WBR), held on October 9-10 in Bucharest.
Victor Rebets briefed participants on the activities of the Company, its goals and objectives, investment and social policies, opportunities of railway of Armenia as a part of the Transport Corridor Europe-Caucasus-Asia.
SCR head further presented the prospects of construction of Vanadzor-Fioletovo and the Iran-Armenia railway tracks, the opening of an international logistics center at the station Akhuryan on the Armenian-Turkish border.
He held bilateral meetings with the Minister of Transport and Infrastructure of Romania Ovidiu Ioan Silaghi and CEO of the International Union of Railways (UIC) Jean-Pierre Loubinoux.
The Company’s Executive familiarized himself with the process of organizing transportation and diagnostic system functioning on the Romanian Railways (Căile Ferate Române), new types of concrete slippers and rail fasteners as well as the systems of forming through-routes with the neighboring states.
Armenian and Romanian parties expressed hope for further cooperation at bilateral meetings.
The Days of Railways 2012 is a Railways Summit of Investment in the Wider Black Sea Region (WBR), conducted under the auspices of the Community of European Railway Companies (CER) and the Union of European Railway Industries (UNIFE). The event brought together over 300 delegates from more than 50 countries, the company's press service reported.