Several media outlets, especially Azerbaijani ones, reported November 1 that President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedow will discuss bilateral cooperation during his upcoming visit to Armenia.
PanARMENIAN.Net reporter addressed Armenian Foreign Ministry with a request to clarify the information.
“We will inform about high-ranking officials’ visits to Armenia in due time,” Foreign Ministry spokesman Tigran Balayan said.
Thus, Azerbaijani media appear to be better informed of high-level officials’ upcoming visits to Yerevan, than Armenian ones.
On November 5 during a meeting with Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian, First Deputy Foreign Minister of Turkmenistan Vepa Hajiyev conveyed Gurbanguly Berdimuhamedow’s readiness visit Yerevan, with the date not specified.