Former Foreign Minister, Prosperous Armenia parliamentary group member Vartan Oskanian met with President of the Bundestag Norbert Lammert.
Armenia-EU integration process, the post-election developments and possible solutions were in the focus of the discussion. Lammert further asked questions related to Nagorno Karabakh conflict settlement.
Oskanian voiced hope that the Association Agreement talks will be completed in 2013, which will in turn facilitate Armenia’s European integration. The MP further noted lack of public trust in the electoral system and the absence of counterbalance in the political system among the reasons behind the current situation in Armenia.
Dwelling on Karabakh issue, Oskanian said progress will be possible only in case of legitimate political system and Azerbaijan’s more constructive approach.