15559 foreign citizens from 86 countries visited the Nagorno Karabakh (Artsakh) Republic in 2012, with the number of tourists growing 36.9% as compared with 2011, according to NKR Ministry of Foreign Affairs.
Artsakh attracted 49.5% of the tourists from Russia, 8.9% - from the U.S., 6.1 %-from France, and 3.5% - from Iran, karabakh-open.info reported.
The country attached special attention to tourism industry in the past few years, with favorable legal, economic and structural conditions created for the development of the sector.