November 16, 2005 - 13:21 AMT
Inclusion of Armenia in Millenium Challenges Account evidences that the US believes in democratic reforms being implemented by the republic authorities, Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian said yesterday. «We get large sums from the US as they believe in the future of Armenia. Only 16 countries receive similar financial support - 16 out of 120 countries that have taken the way of democratization and provide resources for development of the society,» the Armenian FM said. In his words, constitutional reforms acquire much importance in that respect and November 27 Armenia will be at focus of world attention. «I urge everyone to say «yes» to that Constitution, as it will have a direct impact on your lives,» V. Oskanian added. In his turn US Ambassador to Armenia John Evans did not link the assistance expected within the Millennium Challenges Account with the reforms in the country. «The US wants Armenia to be a successful country. Armenia has manages to make a good proposal over poverty reduction in rural areas,» the Ambassador emphasized, adding that the US has provided $1.6 billion to Armenia recently, reported RFE/RL.
It should be reminded that during its November 8 session the Millennium Challenges Corporation Council again named Armenia among countries eligible for receiving financing from the Millennium Challenges Account in FY 2006. The Armenian Government expects to receive $175 million, the lion's share of which ($118 million) will be used to restore the irrigation system, while the rest will be spent to repair roads.