Today, on April 13, 464 precinct election commissions held their first meetings ahead of Yerevan city council polls, due on May 5.
835 out of 3712 members of the precinct election commissions were absent at the meeting, with 16 of them appointed by the ruling Republican Party of Armenia (RPA), 39 by Prosperous Armenia, 53- by Orinats Yerkir, 129-by ARF Dashnaktsutyun, 204 – by Heritage and 274- by ANC. 120 were appointed by precinct election commission members.
Trainings for commission members will kick off on April 14, Central Election Commission (CEC) of Armenia press service reported.