May 6, 2013 - 13:56 AMT
The Armenian Assembly of America (Assembly) announced that long-time friend of the Armenian community, Congressman Ed Markey (D-MA) along with Middlesex County Sheriff Peter Koutoujian will join with community members as the Assembly presents its Distinguished Humanitarian Award to three extraordinary individuals on May 16.
Ann Hintlian, Virginia Ohanian and Nevart Talanian have served as a backbone of the Assembly through their generosity, dedication and commitment to the goals and mission of the organization throughout the decades. With their steadfast support, the Assembly continues its work in our Nation's Capital.
Founded in 1972 as a Washington-based organization dedicated to promoting Armenian-American interests with the federal and state level government, the Assembly has served as the community's leading advocate with Congress and the Administration on the central issues of the past four decades: Armenia's and Artsakh's independence; strong U.S.-Armenia relations; humanitarian assistance and economic development for Armenia's earthquake-ravaged regions, a just and fair resolution of the Nagorno Karabakh conflict; and U.S. affirmation of the Armenian Genocide.
"From its formative years and to this day, Mrs. Hintlian, Mrs. Ohanian, and Mrs. Talanian have helped pave the way for the Assembly's pioneering work for the betterment of all Armenians," stated the Assembly's Executive Director, Bryan Ardouny. "It is with great pleasure and pride that the Assembly bestows its Distinguished Humanitarian Award to them."